Telefonunuz ile ilgili kolaylıkla alabileceğiniz 14 önlem

1.Farkındalık sahibi olmak!

Öncelikle güvenlik kavramının ne olduğunun anlaşılması ve buna göre düşünüp davranılması gerekli. Hiç bir tedbir sihirli değnek değildir ve Dünya’daki en iyi önlemler bile soran ilk arkadaşınıza parolanızı verdiğiniz sürece bir işe yaramaz. Sağlıklı ve olağan bir paranoya içinde olmanız ve bunu bir kültür olarak yaşatmanız gerekli.

a.Garip karşılanacak olsa bile isteyenlere telefonunuzu çok zorunda olmadıkça kullandırmayın! Kullandıracaksanız gözünüzü daima üstlerinde tutun.

b.Telefonunuzu yanınızdan ayırmayın. Ayırılacaksanız da ya telefonunuzu kapatın ya da ekranı kilitleyin.

 

 

2. Ekran kilidi için parola veya pin oluşturun!

Pek çok telefon kullanıcısı hala cihazlarında ya hiç ekran kilidi bulundurmuyor ya da tahmin edilip elde edilmesi çok kolay olan kaydırma yöntemini kullanıyor. Parola girmek pek çok kullanıcı için kullanım pratiğini çok zorlaştıracaktır ama rastgele belirlenmiş 4 veya 6 haneli bir pin kullanmak pekala kabul edilebilir bir zahmet. Bazı telefonlar açılış ekranındaki tuş takımını karıştırabiliyor. Bu sayede her seferinde ekranın farklı bir yerine basıldığı için izleyen birinin pini tespiti çok zorlaşıyor.

Göz, yüz ve parmak izi gibi biyometrik ölçütlere kendi başlarına güvenmeyin. Bu sistemlerin aldatılması görece kolay olduğundan bir parola yerine kullanılmamalıdır. Hem biyometrik hem parola/pin girişini aynı anda gerekli kılmak iyi bir tercih olabilir.

 

 

3.Ekranınızı Saklayın!

Her ekran kilidinizi açtığınızda güvendiğiniz parolanızı çevredeki izleyen gözlere maruz bırakırsınız. Bir saldırganın sizi ne kadar izleme imkanı varsa o kadar kısa süre içinde güvenliğiniz aşınır. Bu sebeple pin veya parolanızı girerken telefonunuzu mümkün olduğunca görüşten ve etraftaki kameralardan saklayın. En yüksek risk en yakınlarınızdan gelebileceği ve arkanızdan omuz üstü ekranınızı kesebilme imkanına en fazla yakınlarınız sahip olduğundan garip karşılamalarına aldırmayın.

 

4. Pinlerinizi belirli aralıklarla değiştirin.

Genel parola güvenliği için tartışmalı bir konudur düzenli parola yenilenmesi ama telefon pin’leri için bu bir istisnadır. Telefon ekranları ve kullanılan alanlar çok dağınıktır. Yakınınızdaki bir kişinin çok çaba harcamadan telefonunuza girdiğiniz muhtemelen sadece 4 haneli rastgele belirlemediğiniz pin’inizi görmesi ve öğrenmesi çok kısa bir süre alabilir. Bu durumda aldığınız diğer tüm tedbirlerin bir anlamı kalmayacağından ekran kilidinizi koruyan pin belirli aralıklarla değiştirilmelidir.

 

 

5.Ekranınızın kilitleneceği süreyi kısaltın ve ekranınızı kilitli tutmayı alışkanlık edinin!

Telefonunuza istediğiniz parolayı koyabilirsiniz. Şayet telefonunuzu masanızda bırakıp gittiğinizde onlarca dakika açık kalacaksa pek bir güvenlik elde etmiş olmazsınız. Öncelikle telefonunuzu yalnız bırakacağınız her an bilinçli olarak telefonunuzun ekranını kitleyin. Bu tedbiri atlayabileceğiniz anlar için de telefonunuzun ekran kilidi için bir süre belirleyin. 3 ile 5 dakika arasında bir süre tercih edilmelidir.

 

6.Ekran kilidiniz için sınır getirin!

Şayet bir kişi yeterince gözlem yaptıysa veya kullandığınız ekran kilidi pin/parolası yeterince rastgele değil ve sizi tanıyan birince tahmin edilebilir bir şey ise gayet makul bir deneme sayısı ile ekran kilidiniz aşılabilir. Bu durumda ekran kilidinizin kaç kere yanlış girilebileceğini belirlemek faydalıdır. Bu tedbir hem bir saldırganın imkanlarını kısıtlar hem de Android telefonunuz şifreli ise aşılması daha zor olan şifre parolasını bir engel olarak ortaya çıkarır.

Iphone telefonlar için bu sınır halihazırda bulunmakta ve Android telefonlar için de kök yetkisi gerekmeden SnooperStopper yazılımı ile kurulabilir.

 

 

7. Kapkaç’a önlem alın!

Telefonunuz ile mutlu şekilde oyalanırken biri telefonu bir anda elinizden alırsa ne yapabilirsiniz? Telefonunuzun ekran kilidi açık halde elde edecek olan saldırgan telefonunuz ile neredeyse istediği her şeyi yapabilecek bir konumda olacaktır. Bu şekilde yapılan bir saldırı gerçekten gerçekleştiğinden önlem almak istemek anlamsız sayılmaz çünkü Birleşik Devletler polisi bu teknik ile bir dosyada delil elde etmiş durumda bile. Android yazılımlar için yazılmış olan “Plucklock” telefonunuzdaki hızölçer ile ani bir hızlanma anında telefon ekranınızı kitleyebiliyor. Bir arkadaşınız ile elinizden kapılan telefon denemeleri yaparak bu ihtimale karşı önlem alabilirsiniz.

 

8.Telefonunuzu şifreleyin!

Şifreleme bir anahtar ve parola yardımı ile bilginin 3. kişiler tarafından okunamayacak hale getirilmesidir. Telefonunuzun ekran kilidi sistemin kullanımını engeller ama hafızasında bulunan bilgiler yeterli çaba ile yine de elde edilebilir durumdadır. Bu sebepten telefonunuzun şifrelenmesi önemli. Iphone, 4. seri ve üstünde şifreli olarak geliyor ve Android işletim sistemli telefonlar da üreticisine bağlı olarak şifreli gelebiliyor. Bu noktada önemli olan husus telefonunuzun şifresinin tüm dayanağı ekran kilidinizde kullandığınız parola veya pin. Bu pek güvenli sayılmaz ekran kilidinizi günde çok kere açtığınız varsayılırsa. Kök (root) yetkisine sahip olmadığınız bir telefonda şifre parolasını değiştirmeniz mümkün değil ne yazık ki. Bu sebepten ekran kilidinizi çok daha iyi korumalısınız.

Şayet telefonunuzun durumundan emin değilseniz, ayarlar-güvenlik-telefonu şifrele sekmesinden telefonunuzun durumunu öğrenebilir veya şifreleme işlemini başlatabilirsiniz. Şifreleme işlemini başlatmadan önce kesinlikle yedeklerinizi alın. Şifreleme işlemi yanlış gider de sisteminiz bozulursa verilerinizi kurtarmanın hiç imkanı bulunmuyor. Şayet kök yetkisine sahip kişilerin, aşina olmaları durumunda komut satırından, aksi halde “SnooperStopper” yazılımı ile açılışta sorulacak parolayı ekran kilidinden farklı yapmaları önerilir.

 

9. Bildirimlerinizin içeriklerinin kilit ekranında görünmesine izin vermeyin!

Göz ucu ile gelen mesajlara bakmak kolay gelse de bu dürtüye karşı durmalısınız. Telefonunuz artık kimliğinizin bir parçası ve gelen mesajların herkes tarafından kilitli olan ekrandan okunması bir risk içerir. Örneklemek gerekirse, yakınlarınızın bilmesini istemediğiniz birinden gelen mesaj, bankanızdan hesap durumunuza ilişkin bir e-posta, çift aşamalı doğrulama kodunuzu ekranınızdan okuyup whatsapp veya e-posta hesabınıza erişmeye çalışacak motive bir saldırgan gösterilebilir. Kısaca ekranınızda bildirim detaylarının görülmesini engelleyin.

 

10. Telefonunuza microSD Kart Takmayın!

Android işletim sistemi ile gelen telefonların büyük bir çoğunluğu microSD formatında harici bir depolama cihazına uyumlu gelmekte. Telefonunuzun hafızasını genişletmek çok cazip görünse de telefonunuzdaki pek çok yazılım kolayca telefonunuzdan çıkarılıp alınabilecek ve erişmesi çok kolay olan bu aygıtlara veri yazabilir. Şayet microSD kart kullanmak zorundaysanız telefonunuzu şifreleyin ve kartınızı telefonunuzun dahili belleğine dahil etme seçeneğini kullanın.

 

11. Telefonunuzu olduk olmadık yerlere takmayın!

Otobüste, havalimanında veya kamuya açık bir yerde usb şarj imkanı bulmak çok sevindirici olabilir. Bu sevinç kaynağını planlayan bir saldırgan, size fark ettirmeden telefonunuza erişmeye çalışabilir. Yaşamın diğer alanlarında olduğu gibi bunu engellemenin en güzel yolu tanımadığınız girişlere, korunmadan ve düşünmeden telefonunuzu takmamanızdır. Ne kadar cazip olursa olsun şarj imkanının cazibesinden uzak durup telefonunuzu kendi imkanlarınız ile şarj etmeli veya “usb kondom” kullanmalısınız.

 

12. Kablosuz şeylerinizi kapatın!

Kablosuz bağlantılar telefonunuzu dışarıya açık konumda bırakır. Bu sebepten NFC, kablosuz ve bluetooth bağlantılarınızı kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Bu hem size güvenlik sağlar hem de bu cihazların kimlik bilgileri üzerinden takip edilmenize engel olup mahremiyetinizi destekler.

 

 

13. Güvenilir olmayan yazılımları yüklemeyin, mümkünse en az yazılımı barındırın!

Her ne kadar Google Play veya Appstore’dan indiriyor olsanız da bu kaynaklara yüklenen yazılımlara yapılan denetimler asgari düzeyde olmaktadır. Kaynak kodları görülemeyen bu yazılımlar üzerinde kullanıcıların da denetimi olamadığından çokça kötü amaçlı yazılım olağan yazılımlar görünümünde indirilmeye hazır beklemektedir. Bu bağlamda gerçekten kullanmaya ihtiyacınız olan ve kaynağına güvendiğiniz yazılımları telefonunuza yükleyin. En iyisi özgür yazılımlara bir şans verin ve android telefonunuzda F-droid deposunu deneyin.

 

14. Telefonunuzu ve yazılımlarınızı her zaman güncel tutun!

Bir gün geçmesin ki; kullandığımız cihazlarda kötüye kullanılabilecek bir açık ortaya çıkmasın. Bugünlerde sistem açıklarını kötüye kullanmak amacı ile milyonlarca Dolar para ödeyen şirketler bulunduğundan bu durumların ortaya çıkması da zaman alıyor ve muhtemelen çokça insanın aleyhine kullanılıyorlar. Güncelleme yapmanız en azından ortaya çıkan açıklardan zarar görmenizi engelleyecek ve telefonunuzun genel uyumluluğuna fayda sağlayacaktır.

1 thought on “Telefonunuz ile ilgili kolaylıkla alabileceğiniz 14 önlem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.