Silence ile Güvenli SMS

Şifreli iletişim konu olduğunda hep İnternet’in varlığı altında konuşulur. Günümüzde İnternet bağlantısı Dünya’nın varlıklı kesimlerinde neredeyse her yere yayılmış ve erişim sürekli olduğundan bu imkanın olmadığını düşünmek bir fantezi gibi görünüyor. Anlık mesajlaşma imkanı sunamayacak kadar yavaş hizmet alınabilen yerler olduğu gibi kimi zaman erişim toptan kaybedilebiliyor. İster yavaş olsun ister kendiliğinden veya devlet eli ile kesilmiş olsun, İnternet’e erişememek şifreli ve güvenli yazışmayı sonlandırmak için bir bahane değil.

2000’li yıllara yaklaşırken SMS (Short Messaging Service – Kısa Mesaj Servisi) mobil yaşantımızın kaçınılmaz yazışma yolu idi. Bu bakımdan günümüzde kullanımı sadece reklamlara ve bankalara kaymış olsa da kullanımı hala en yaygın olan metin tabanlı yazışma hizmeti. 160 karakter sınırından ve eski pahasından dolayı “slm” “nbr” gibi kısaltmaların yaratıcısı bu hizmet söz konusu mesajlaşma olunca genel kullanıcı için düşülebilecek en düşük teknolojik nokta. Artık binlerce SMS istenmese de servis sağlayıcılar tarafından kullanıcılara sunuluyor. Bu iletişimi güvenli kılmanın en iyi yolu da Silence!

Silence, özgür bir yazılım. Android telefonunuzda bulunan yerleşik SMS yazılımının yerine geçiyor. Böylece, olağan bir SMS yazılımından farksız olan Silence şeffaf bir kullanım sağlıyor. Silence ile olağan mesajlar gönderebileceğiniz gibi, Silence kullanan biri ile açık asma kilit simgesine basıp “Start secure session” seçeneği ile anahtar değişimini başlatıp güvenli bağlantıyı sağlamanız mümkün. Bu işlem cihazların ikişer SMS ile anahtar değiştirmesini takiben tıklanan asma kilit simgesinin kapalı konuma gelmesi ile sonuçlanır.


Yukarıdaki işlemin tamamlanmasından sonra iki taraf arasındaki tüm yazışma şifreli olacaktır. Tarafların göstermesi gereken bir sonraki özen şifreleme anahtarına ait kimliklerin doğrulanmasıdır. Bu gönderilen SMS’lerin telefonlar arasında değişikliğe uğramadığı ve kullanılan cihazların aidiyetinin kesinleştirilmesi için gereklidir. Bunun için şifreli konuşmada kapalı asma kilit simgesine tıklayıp “verify identity” seçeneği seçilerek tarafların anahtar kimliği görülebilir. Doğrulama yapmak için yüzyüze karşılaştırma yapılıp, sağ üst köşedeki barkod imkanından faydalanılabileceği gibi, güvenilir ikinci bir iletişim yolu aracılığı ile doğrulama yapılabilir.

Silence, güvenli iletişimin görünmez olmasının gerekliliğini kanıtlayan bir yazılım. Kolayca ve zahmetsizce temel bir iletişim yolu olan SMS’i güvenli kılmanın ilk adımını atın. Yakınlarınızı da Silence’e geçirin, kimlikleri doğrulayın ve daha sonra da güvenli iletişimin rahatlığını yaşayın.

Silence’i indirmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.