Signal ile Güvenli Arama ve Yazışma Yapın

Günümüzde anlık yazışma, taşınabilir cihazların temel kullanımı halini aldı. Bu alanda en yaygın yazılım, Temmuz 2017 tarihindeki 1.3 milyar kullanıcısı ile Whatsapp. Günümüzde Whatsapp kullanımı o kadar yaygın ki; birine bu yazılım üzerinden ulaşamamak garip karşılanır, gönderilen mesajlara cevap verilmediğinde ayıplanır hale geldi. Anlık yazışmanın dikkat dağıtıcı, zaman öldürücü ve niteliksiz kalabalığının yarattığı sorunlar bir yana gelişmenin daha gizli ve sinsi bir başka sorunu daha var; mahremiyet ve güvenlik!

Whatsapp’ın bir dönem, tüm mesajlarının açıkça bağlı olunan ağı takip eden biri tarafından – ki bunun için hiç de donanımlı olmak gerekmiyor- okunabildiği biliniyor. 2012 ertesi bu uygulamayı terk eden Whatsapp, 2016 yılı itibari ile Open Whisper Systems tarafından geliştirilen ve daha önce adı Textsecure olan Signal protokolünü benimsedi. Tüm uzmanlar bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladılar ve kitlesel kullanımı olan bir anlık yazışma sistemi için bu kesinlikle iyi bir hamleydi. Lakin sorulması gereken soru şurada, aslı varken çakmasını neden kullanasınız, hele ki Facebook’un sahip olduğu bir yazılımı?

Evet, Whatsapp yazışmalarınızı okuyamıyor ve evet herkes Whatsapp kullanıyor. Neden aynı protokolü kullanmasına rağmen Whatsapp’tan Signal’e geçilmeli sorusunun birden fazla cevabı var.

1. Facebook Whatsapp’ın sahibi!

Facebook sizin verileriniz üzerinden para kazanan ve daha fazla para kazanmak için sürekli olarak daha fazla verinizin peşinde olan bir şirket. Kullanımı bedava olmuş ve hep bedava olmaya devam edecek olduğu belirtilen bir yazılıma 19 milyar Dolar ödemelerinin bir sebebi olduğu görülmeli. Facebook bu durumu inkar etmiyor ve ekliyor; yazışmalarınızı okuyamıyor olsak da üstveriden yani kimin kiminle yazıştığı, ne bağlantılar kurduğu, ne kadar konuştuğu, rehberinizdeki kişiler gibi verileri kendi hizmetleri için kullandığını bildiriyor. Bunlar sır değil, düşünmeden imzalanan sözleşmeye bir göz atılması yeterli.

2. Whatsapp yazışmaları kısmen mahrem olsa da güvenli değil!

Burada bir güvenlik açığından bahsedilmiyor. Whatsapp’ın birinci önceliği sizin yazışmalarınızın mahremiyeti ve güvenliği değil. Whatsapp hem kendi kazançları için sizden üstveri almanın her yolunu kullandığı gibi hem de herkesin bayıldığı kolaylığı sağlamak için çokça fedakarlık yapıyor. Whatsapp tüm konuşmalarınızın yedeğini 14 gün geriye dönük olarak telefonunuzda, şifresi matematiksel olarak kuvvetli ama belirli koşullarda kolayca aşılabilecek şekilde saklıyor. Bu yetmiyor kurulumda standart olarak tüm yazışmalarınızı Google Drive ve Icloud depolama alanlarına açık olarak yedekliyor.

3. Whatsapp kullanıcı sözleşmesi kesinlikle lehinize değil!

Bu konuda özellikle yazmak bu yazıyı sıkıcı kılacağı kadar kapsamını da aşacağından, Arkakapı dergisinin 2. sayısında ki yazının okunmasını tavsiye edebilirim. Sözleşme kullanıcıyı aydınlatmaktan ziyade veri kullanımını haklı çıkarmak ve gerekli yerleri muğlak bırakmak amacını taşıyor.

Sık Duyulan Sızlanmalar ve Cevapları;

“…ama Whatsapp çok kolay.”
Günümüzde son kullanıcı için her şey kolay! Telefonunuza en fazla 10 tıklama ile Signal kurup çalıştırmaya başlamanız iş bile değil. Neredeyse tüm telefonlar onlarca yazılımı sorunsuz şekilde çalıştıracak kadar donanımlı. O yüzden Whatsapp sıradışı şekilde kolay değil, diğer tüm anlık yazışma yazılımları kadar kolay.

“Uğraşamam ben, herkes Whatsapp kullanıyor.”
Öncelikle, Whatsapp kurmak kadar 5 dakikalık önemsiz bir zahmeti size iletişim güvenliğinizi ve mahremiyetinizi hakkıyla iade edecek Signal’e veremiyorsanız, hayatınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Çokça insan Whatsapp kullanıyor olabilir ama başka bir yazılım kurmak Whatsapp kullanmayı bırakmanız demek değil. Yakınlarınızı, çokça konuştuğunuz ve önemli şeyler konuştuğunuz insanları davet etmek de zor değil. Kaldı ki çevrenizdeki haberiniz bile olmayan insanların Signal kullandığını ilk kurduğunuz anda fark edeceksiniz.

Telefonunuza üşenmeyin bir sigara arasında veya gişede sıra beklerken Signal kurun. Gelecek bilgiyi elinde tutanlarda olacak. Üşenmediğiniz bir gün gerçekten özgür yazılımlara (Conversations), federatif sistemlere (XMPP) ve daha mahrem şifre sistemlerine (OTR) geçersiniz belki ama bugün hiç değilse Signal kurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.