“Have I Been Pwned” ile Hesabınız Sızdırılmış mı Öğrenin

Pwned!

Have I Been Pwned? Dünyaca tanınan güvenlik uzmanı Troy Hunt’un internet üzerinde açıkça yayınlanmış sızıntılardan elde edilen hesap bilgilerini bir araya getirdiği ve kullanıcılarının kendi bilgileri ile arama yapabildiği bir hizmet.

Have I Been Pwned? Sayfası kullanıcılarını basit bir arayüz ile hesaplarının bağlı olduğu e-posta adresinin girilmesi için bir arama çubuğu ile karşılıyor. Bu arama çubuğuna e-posta adresi girildiğinde gün itibari ile 4,966,062,037 adet ortaya çıkmış hesap arasından arama yapılarak bu hesaba bağlı ortaya çıkmış sızıntıların kaynakları gösteriliyor.

Arama tersten, yaklaşık yarım milyar açıkça ortaya çıkmış parola arasından da yapılabiliyor. Bu şekilde aranan parolanın, sızıntılarda ortaya çıkmış olup olmadığı öğrenilebiliyor. Have I Been Pwned sitesi SSL ile şifreli olsa da kullanımda olan şifrelerin aranmaması tavsiye edilir. Bu uyarı daha önce ilgili aramanın hemen dibinde bulunuyordu lakin Troy Hunt aramanın anonimliğini ve güvenliğini sağlamak için başka bir uygulamaya geçtiğini bildirdiğinden uyarıyı kaldırmış olmalı.

Sızıntıların ve güvenlik açıklarının kol gezdiği bu zamanlarda hesapların en temel güvenlik öğesi parolaların önemi daha da artmakta. Bu sebeple gerekli tedbirlerin ertelenmeden alınması çok elzem. Siz de parolanızı kontrol edin ve eğer “pwned” iseniz hemen şifrelerinizi uygun şekilde değiştirip hesaplarınızı güvenli kılmaya gayret gösterin.

Güvenli şifreler oluşturmak için tavsiyelerimizi okumak için tıklayın.

Çok aşamalı kimlik doğrulama ile hesaplarınızı güvenli kılmak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.