Duckduckgo ile Arama Mahremiyeti Herkesin Elinde

Hatırlayanlar bilir, İnternet hayatının başlangıcında heyecandan nereye gideceğinizi bilemediğiniz bir yerdi. Dünyanın yedi kıtasından bir çok insan tüm yaratıcılıkları ile yeni web siteleri oluşturup bunları dünya ile paylaşıyordu. Bilginin salt varlığı onun bulunabileceği anlamına gelmiyordu elbette. İçindekiler bölümü olmayan kocaman bir kitabın sayfaları arasında rastgele dolanmaya benziyordu durum.

Yahoo’nun ertesi Google hayatımıza yenilikçi bir ifade ile girdi. Elbette ilk değildi fakat yakın zamanın en başarılı arama motoru idi. Google pek çoğumuz için engin İnternet denizinin rehberi oldu. Eskiden dostlar arasında günlerce hatırlanamayan şeylerin, kimseye soramadığımız soruların danışmanı oldu. O kadar hayatımıza sirayet etti ki İngilizce diline bir fiil olarak eklendi.

Bugün Google yalnız değil bu alanda fakat rekabet sıcak olsa da hala en yaygın kullanımı Google buluyor dünya çapında. Elbette Google bunu hayrına yapmıyor. Google’ı alanında öncü kılan arama başarısı kadar bunu reklamcılık sektörüne uygulaması oldu. Tüm dünyanın en özel endişelerini paylaştığı bu arama motoru -neredeyse tüm diğerleri gibi- aynı zamanda dünyadaki internet kullanıcıları hakkında topladığı bilgiler yardımı ile insanları bir ticaret konusu haline getirmek için kullanıyor. Kimse arama motoruna yalan söylemiyor ve Google bunun her kelimesini biliyor ve kaydediyor.

Reklam geliri tüm arama motorlarının temel gelir kaynağı ve bu yeni nesil hedeflenmiş reklamcılığı değerli kılan şey reklam verenlerin ulaşmak istedikleri profildeki insanlara en başarılı şekilde ulaşılmasına imkan sağlayabilmesi. Eminim siz de fark etmişsinizdir, size geçenlerde yaptığınız bir aramadan dolayı gösterilen reklamları. Belirli bir kitleye ulaşmasını sağlayabildiğinde bir arama motoru, hedeflenmiş reklam değer kazanmış ve satılabilir hale gelmiş oluyor. İnternet kullanıcılarını, istedikleri veya istemedikleri şeyleri satın almaları için kurulmuş devasa bir istihbarat sistemidir arama motorları.

Arama motorları, daha doğrusu işi hedeflenmiş reklamcılık olan şirketlerin tamamı bu sebeple sizin bilginizin peşinde. İşin karı, İnternet kullanıcıları hakkında ne kadar detaylı bir profil oluşturulabildiği ile doğrudan ilişkili. Bu sebeple reklam satan bir şirket sizin sadece arama verilerinizin peşinde değil. Aslında erişebildiği her verinizin peşinde! Verdiği diğer servisler aracılığı ile iletişiminizi (gmail), bulunduğunuz konumu (googlemaps-), gittiğiniz siteleri (g+ ikonları) kullandığınız telefondaki bilgileri (google android, ios) kaydedip saklamakta.

Peki bu kötü bir şey mi? Dünyadaki pek çok insanın bundan rahatsız olmadığı göz önünde bulundurulduğunda doğal düşünce tersine olacaktır. Çokça insan bu gözetleme ticaretinin kapsamı hakkında habersiz. Belki çaresizlikten kişilerin en yaygın yaklaşımı, bir reklam gösterilecekse en azından kişiye ilişkin olmasının faydalı olduğudur. Bu fikir sizde sempati uyandırıyor ise birkaç soruya daha cevap vermeniz yerinde olabilir. Tüm arama geçmişinizi bir kağıda basıp tüm kimlik bilgileriniz ile birlikte utanmadan veya endişe duymadan birine verebilir misiniz? Verebilecekseniz de vermek ister misiniz?

Tercih elbette sizin ama bu bilgileri kimse ile paylaşmak zorunda değilsiniz. Sizin mahremiyetinize önem veren başka bir arama motorunu denemenizi öneririm. DuckDuckGo Belki ismi sıradışı ve biraz da garip karşılanabilir ama gün itibari ile mahremiyet arayan herkesin en belirgin durağı bu adres. Özellikle incelemek isteyenler anasayfalarında bulunan link aracılığı ile koşullarını ve ne tip tedbirler aldığını detaylıca okuyabilir.

DDG aslında bir kendine has bir arama motoru ile bir kaynak tarama sisteminin birleşimi. Kendi sınıflandırmasını yaptığı gibi diğer arama motorlarının sonuçlarını da kendi aramalarına dahil ediyor. Tam olarak sizi koruduğu yer bu noktada başlıyor. Diğer arama motorları gibi arama girdilerinizi sizinle ilişkilendirip saklamadığı gibi tıkladığınız linklere sizi yönlendirirken de link üzerinden takip edilmenize imkan vermiyor. Ayrıca gittiğiniz sayfanın imkan vermesi durumunda sizi güvenli HTTPS versiyonuna yönlendiriyor.

Google’dan başka arama motoru kullanmamış çok kimsenin ilk tepkisi arama sonuçlarının başarısından endişe etmek oluyor. Bu noktadaki önerim şu olur. Biz ölümlü insanların arama ihtiyaçları bugün pek nitelikli olduğu söylenemez. Aramalarınıza DDG ile başlayın. Şayet sizi sonuçlar tatmin etmezse pekala tercihiniz diğer arama motoruna geri dönebilirsiniz. Ben bugün kendimi çok nadir Google’a danışırken buluyorum artık. Siz de belki memnun olabilirsiniz sonuçlardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.