Çift Aşamalı Kimlik Doğrulama İle Hesabınızın Güvenliğini Arttırın

Two factor Authentication(2FA), iki aşamalı kimlik doğrulama olarak anlandırılan hesap girişlerinde güvenliği arttıran bir sistemdir. İsimini yadırganacak olsa da, aslında şu anda pek çok kimse bu sistemi kullanmakta. Günümüzün en çok endişe edilen güvenlik alanlarından biri olan bankacılık sektörü bu sistemi neredeyse herkesin hayatına soktu. Bugün İnternet üzerinden bankacılık işlemine girişen herhangi biri cep telefonuna gelecek bir kısa mesajda bulunan kodu girmeden hiç bir işlem yapamıyor.

2FA, bir hizmete erişim için hem bilinen -parola- hem de sahip olunan -telefon- iki şeyin gerekli olması anlamına geliyor. Bu sayede bir sebepten şifre kötü niyetli amaçlarla ele geçirilse dahi söz konusu hesaba erişim mümkün olmuyor.

Bu güvenlik önleminin tek kullanıcısı bankalar değil ve gündelik İnternet yaşantımızda güvenliğin en az çaba ile arttırılabileceği önlemlerin başında geliyor. Sistem tarafından ya telefonunuza gelecek bir SMS kodunu veya telefonunuzda bulunan bir programın üreteceği çoğunlukla 6 basamaklı bir sayısal kodu girmenizi isteniyor. Her girişte bu işlemi tekrar etmek istemeyenler için de genellikle giriş yaptığınız cihazın, tarayıcının ve İnternet’e eriştiğiniz IP adresiniz sistemce kaydediliyor ve size bu kod tekrar sorulmuyor.

Dikkat edilmesi gereken bir husus şu ki; şayet telefonunuz yanınızda değilse veya daha kötüsü kaybederseniz hesaplarınıza erişiminizi kaybedebilecek olmanız. Her hizmet sağlayıcı bu duruma karşı bir acil durum imkanı sunuyor. Bu tedbir, yedek kod basıp bir kenara koymanız gibi başka bir telefon veya e-posta adresi bildirilmesi şeklinde de olabiliyor. Güvende olmak için bu tedbire dikkat etmek gerekli.

Şayet küçük bir çaba ile İnternet güvenliğinizi önemli ölçüde arttırmak ilginizi çekiyorsa kullandığınız hizmetlerin 2FA hizmeti verip vermediğine bir bakın ve vakit kaybetmeden ayarlarınızı yapın.

Aşağıdaki liste Türkiye kullanıcılarının ilgisini çekebilecek başlıca 2FA imkanı veren hizmetler;

Google ve bağlı diğer tüm hizmetler
Facebook
LinkedIn
Whatsapp
Telegram
Wordpress.com
Paypal
Dropbox
Yahoo
Microsoft
Apple
Twitter
Instagram

Hesaplarınıza doğru parolayı seçmek için tavsiyelerimizi okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.