Anonim E-posta Hesabı

E-posta adresleri, bugün İnternet vatandaşlarının kimlik numarası halini almış durumda. Genelde ad ve soyad ile alınmaları bir yana, yeterince paylaşılması durumunda kullanıcının gerçek kimliği ile birleşik bir hal alıyorlar. Bu bakımdan gerçek kimliğin bir parçası haline gelmiş e-postaların kullanımının tercih edilmeyeceği alanlar olduğunda kullanıcılar, e-posta adreslerini paylaşmak ile paylaşmamak arasında pek de kolay olmayan bir ikilemin içine düşmüş oluyor.

Bir kullanıcı e-posta adresini ne kadar fazla alana yayarsa, bu e-postanın çöp (spam) ile dolması o derece muhtemel oluyor. Kargo gönderirken, alışveriş yaparken, sokakta yapılan anketlerde ve gerekliliği tartışılır onca yerde istenen bu bilgi çoğu zaman vermek istemediğimiz ama zorunda bırakıldığımız bir bilgi. 2014 yılında gönderilen tüm e-postaların %90’ı spam e-postalardan oluşuyordu. Spam sayılmasa bile e-postanın paylaşıldığı yerlerden bilgilendirme adı altında aslında pek de ilgilenilmeyen ve silinmesi ile uğraşılmak zorunda kalınan e-postalar da durumu daha iyi kılmıyor.

Bunun yanı sıra bir hizmette hesap açılmak istenildiğinde, kullanıcı gerçek kimliğini saklamayı arzulayabilir. Anonimlik bir hak olarak elde edilmesi kolay değil ve e-posta ile kayıt zorunluluğu getiren hizmetler bu durumu daha da zorlaştırıyor kılıyor. Bu sebepten bir anonim e-posta adresi elde etmek online yaşantımızdaki kimliklerimizi birbirinden ayırmak ve yalıtmak için gereklilik gösteriyor.

Bu durumu daha kötü kılan, dünya kullanıcılarının en çok bildiği e-posta hizmet sağlayıcılarının kullanıcılarını takip etmek, kişisel bilgilerini depolamak ve bunları satarak para kazanmak üzerine çalışıyor olması. Bu sebeple, bugün itibari ile sizi tanımlayan, telefon numaranız gibi bir bilgiyi vermeden bir e-posta adresi elde etmek kolay değil. Aynı zamanda e-postalarınızın okunmasını ve daha satılabilir reklam tüketicileri konumuna düşürülmek istemediğiniz varsayılırsa bu hizmetler amaç dışı kalıyor.

Online kimlik yönetimi için e-posta adresi tercihinin iki türü olduğu ifade edilebilir. Geçici, rastgele e-posta adresi veren hizmetler diğeri ise geleneksel olarak e-posta hizmeti sağlayan ama kayıt olmak için kişisel bir bilgi talep etmeyen hizmetler. Tüm bu hizmetleri kullanırken IP adresiniz sizi ele veren bir bilgi olduğundan tedbirinizi VPN veya TOR kullanarak almalısınız.

Guerrillamail kısa süreli e-posta almak için kullanılabilecek hizmetlere bir örnek. Basitçe, rastgele bir e-posta adresi üretip bu adresten e-posta göndermenize ve almanıza imkan sağlıyor. Daha sonra “beni unut” düğmesine basıldığında sunucudan o hesaba ilişkin tüm bilgileri kaldırılıyor. Bu şekilde e-posta bir hizmete kaydolmak için kullanılıp, gelen doğrulama e-postasını alıp daha sonra e-posta hesabı dert etmeden unutulabilir. Şayet e-posta adresine, alınan hizmet süresince tekrar ihtiyaç duyulacaksa veya hizmet alınan yer tek kullanımlık e-postaları kabul etmiyorsa bu yol tercih dışı kalıyor.

 

Uzun süreli kimlik yönetimi için geleneksel olarak kullanılacak ama kişisel bilgi talep etmeden hesap açılmasına izin veren e-posta hizmetlerine yönelmek gerekli. Bu amaçla, hem genel kullanım için de güvenli seçenekler sunan Protonmail ve Tutanota tercih edilebilir. İki güvenli e-posta hizmeti veren kuruluş da hiç değilse açık kaynak yazılımları destekleyen ve çokça olumlu görüş alan kuruluşlar. Bu bakımdan sadece anonim hesap açılmasına izin vermelerinden daha fazlasını sunuyorlar. Özellikle Protonmail’in PGP desteğine ihtiyaç duyulmuyorsa Tutanota’nın hesap açma işlemleri daha kolay ve hızlı.

 

Öncelikle anonim bir kullanıcı ismi belirlemek gerekli. Bunun için gnu/linux komut satırından “pwgen -0 -A 10” komutu ile rastgele 10 karakterlik bir parola yaratıp içinden en çok isime benzeyeni kullanmak mümkün. Bunun yerine elbette bir isim de uydurabilirsiniz. Bizim örneğimizde Wei Beika kişisi için bir e-posta alacağız.

 

Öncelikle Tutanota’nın sayfasına www.tutanota.com adresinden girerek işe başlıyoruz ve “Sign-up” düğmesine tıklayarak kayıt sayfasını açıyoruz.

 

Kullanıcı ismimizi ve tercihen diceware ile üretilmiş güvenli parolamızı sayfaya girdikten sonra captcha’yı doldurup “create account” düğmesine basıyoruz.

     

 

Tarayıcımızda gerekli anahtarlar üretilip e-posta hesabı açıldıktan sonra parolanın tekrar girilerek hesaba giriş yapılması gerekiyor.

     

Ardından e-posta hesabı kullanımınıza hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.